Zkuste podčlánkovou inzerciZkuste podčlánkovou inzerci

Příkaz ping je jedním z nejzákladnějších, a přesto neocenitelných nástrojů v arzenálu každého správce sítě, technika a nadšence do informačních technologií. Jako osamělý maják ve světě sítí nám ping umožňuje zjistit, zda cílové zařízení je přístupné a odpovídá na naše volání. Jeho použití v prostředí operačního systému Windows je zvláště zajímavé z mnoha důvodů, které si v následujících odstavcích podrobněji rozebereme.

Snadné použití

V operačním systému Windows můžeme příkaz ping použít velmi snadno. Stačí otevřít příkazový řádek (cmd) a zadat příkaz “ping” následovaný IP adresou nebo doménovým jménem cílového zařízení. Odpověď, kterou obdržíme, nám poskytne klíčové informace o dostupnosti a odezvě (latenci) daného zařízení.

Jak zjistit dostupnost

Představme si nyní, že potřebujeme zjistit, zda je naše firemní webová stránka dostupná z našeho domácího počítače. K tomuto účelu zadáme příkaz “ping www.nasefirma.cz”. Po zadání tohoto příkazu se náš “sonar” odrazí od dna – v našem příkladu od serveru, na kterém je webová stránka hostována – a vrátí se zpět s informacemi, které potřebujeme. Tyto informace zahrnují čas, který trvalo, než se signál dostal od našeho počítače k serveru a zpět (tzv. RTT – Round Trip Time), a to v milisekundách. Dále se dozvíme, zda některé z datových paketů “nepřežily” cestu tam a zpět, což by naznačovalo problémy s konektivitou.

Zjištění stavu zařízení v sítích

Příkaz ping může být využit nejen pro diagnostiku problémů s dostupností webových stránek, ale i pro zjištění stavu různých zařízení připojených k naší domácí nebo firemní síti. Chceme-li například zjistit, zda je náš tiskárna připojená k síti, zadáme příkaz ping s IP adresou tiskárny. Tímto způsobem můžeme velmi rychle a efektivně identifikovat problémy sítě a přistoupit k jejich řešení.

Závěr

Příkaz ping je tedy jako univerzální klíč, který nám otevírá dveře do světa sítí a umožňuje nám nahlédnout pod pokličku naší infrastruktury. Ačkoliv se může zdát jako jednoduchý nástroj, jeho flexibilita a schopnost poskytnout nám okamžité informace o stavu naší sítě je nepostradatelná. V rukou zkušeného správce sítě nebo technika se tak ping stává mocným nástrojem pro udržení hladkého a efektivního provozu naší “lodi” v neklidném moři datových sítí.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup